Ma Bonifác napja van.

Júliusi közlekedési korlátozások Magyarországon — 2023

Július-augusztusban a kamionstop nyári rendje szerint

2023 júliusában Magyarországon a 7,5 tonna legnagyobb megengedett össztömeget meghaladó tehergépjárművek közlekedési korlátozása szombatonként már 15:00 órakor elkezdődik, és vasárnaponként 22:00 óráig tart. A júliusi hétvégéken a kamionstop belföldi-nemzetközi viszonylatban, valamint minden környezetvédelmi kategóriás járműre egyaránt vonatkozik, azonban van lehetőség a határról történő hazagurulásra a lenti feltételekkel.


2023 júliusában az alábbiak szerint alakul tehát a nehéz-tehergépjárművek közlekedésének korlátozási időszaka Magyarországon:

2023. július 1. (szombat) 15:00 órától » július 2. (vasárnap) 22:00 óráig
(a tilalom minden 7,5 t legnagyobb megengedett össztömeg feletti tehergépjárműre vonatkozik!)

2023. július 8. (szombat) 15:00 órától » július 9. (vasárnap) 22:00 óráig
(a tilalom minden 7,5 t legnagyobb megengedett össztömeg feletti tehergépjárműre vonatkozik!)

2023. július 15. (szombat) 15:00 órától » július 16. (vasárnap) 22:00 óráig
(a tilalom minden 7,5 t legnagyobb megengedett össztömeg feletti tehergépjárműre vonatkozik!)

2023. július 22. (szombat) 15:00 órától » július 23. (vasárnap) 22:00 óráig
(a tilalom minden 7,5 t legnagyobb megengedett össztömeg feletti tehergépjárműre vonatkozik!)

2023. július 29. (szombat) 15:00 órától » július 30. (vasárnap) 22:00 óráig
(a tilalom minden 7,5 t legnagyobb megengedett össztömeg feletti tehergépjárműre vonatkozik!)


ÁLTALÁNOS KIVÉTELEK MAGYARORSZÁGON — Kamionstop alkalmával teljes alapvető mentességet élveznek az élő állatot, friss tejet, tejterméket, friss és fagyasztott húst és hústerméket, friss pékárut, gyorsan romló élelmiszert, tojást, valamint friss, nyers, nem fagyasztott, nem szárított, nem feldolgozott zöldséget és gyümölcsöt, gabonát stb. szállító — illetve ilyen szállítási cél érdekében a fel- és lerakóhely között, továbbá azok és a telephely viszonylatában üresen közlekedő — tehergépkocsik.

Ezen kívül a közlekedési korlátozás alól mentesülők körét a 190/2008-as kormányrendelet 5. §-a rögzíti, melyet mindig megtalál honlapunk nyitóoldalán, a közlekedési korlátozásoknál vagy közvetlenül itt (MEGNYITÁS »).


ÉLELMISZEREK ÉS EGYÉB MENTESSÉGEK — Ha Ön romlandó élelmiszert szállít vagy fuvaroz, a menetokmányon mindenképpen legyen feltüntetve, hogy „romlandó” (nemzetközi menet- ill. fuvarlevélen angolul: „perishable”)! Szintén lényeges, hogy a mentességek egyes eseteiben a tehergépjármű vezetőjének menetokmányként a fedélzeten kell tartania a megbízó vagy a szállító által kitöltött iratot, azaz a kormányrendelet 4. melléklete szerinti tartalommal kiállított nyilatkozatot. Tehergépjárműve rakterének négy külső oldalát ne felejtse el megjelölni a kamionos boltokban beszerezhető vagy az MKFE-nél is megrendelhető   d   matricával (romlandó élelmiszer)! A mezőgazdasági eredetű árut szállító fuvareszközt    a    matricával jelölje!


HUMANITÁRIUS SEGÉLYSZÁLLÍTMÁNYOK — Szintén mentességet élvez a humanitárius szervezet kezdeményezése alapján humanitárius jellegűként kezelt küldemények szállítását végző legalább EURO 3-as besorolású tehergépjármű; de júliusban és augusztusban csak akkor, ha nem érinti a rendelet 3. mellékletében felsorolt útvonalakat (ld. fent, a hazagurulásnál). A vezetőnek menetokmányként itt is mindig a fedélzeten kell tartania a megbízó vagy a szállító által kitöltött iratot, azaz a kormányrendelet 4. melléklete szerinti tartalommal kiállított nyilatkozatot.


HOGYAN LEHET HAZAGURULNI A TELEPHELYIG? — A külföldről hazatérő nehéz-tehergépjárművek az államhatártól a magyarországi telephelyig vagy az első lerakóhelyig „elgurulhatnak” júliusban és augusztusban kamionstop ideje alatt is, de a hétvégi vagy ünnepnapi korlátozás idején nem vehetik igénybe a 190/2008-as kormányrendelet 3. mellékletében felsorolt 19 alábbi útszakaszt:

a) M7-es autópálya teljes hosszában
b) 2-es főút Budapesttől a 2-es főút 39+150 km-szelvényéig és az M2-es autóút 2. és 12. sz. főúti csomópontjától a 2-es főút Parassapusztáig
c) 2/A autóút teljes hosszában
d) 6-os főút Dunaújváros és Budapest között
e) 7-es főút
f) 10-es főút Dorog és Budapest között
g) 11-es főút Esztergom és Budapest között
h) 12-es főút teljes hosszában
i) 1201 jelű út teljes hosszában
j) 51-es főút az 510-es főúttal alkotott csomópontja és Dömsöd között
k) 71-es főút teljes hosszában
l) 76-os főút a 71-es és 7-es főutakkal alkotott csomópontok között és Zalaapáti és a 71-es főút között
m) 55-ös főút Alsónyék és Baja között
n) 82-es főút a 8-as főúttól Veszprémvarsányig
o) 84-es főút Sümegtől a 71-es főútig
p) 33-as főút Dormándtól Debrecenig
q) 86-os főút Jánossomorja és Nemesbőd között; Körmend és Zalabaksa között
r) 37-es főút Miskolc és Sátoraljaújhely között
s) 38-as főút a 37-es főúttal alkotott csomópontja és Rakamaz között


MIT KELL TUDNI A HŐSÉGRIADÓRÓL? — A fuvarszervezőknek és a tehergépjárművek vezetőinek fontos tudnivaló, hogy Magyarországon a hőségriadó önmagában még nem jelenti automatikusan a kamionstop feloldását, mivel a közlekedési tilalom felfüggesztéséről csak a szakminiszter dönthet. Ha ez megtörténne, — a jogszabály szerint — a miniszternek tájékoztatnia kell az elektronikus médiumokat. Ha tehát a kamionstopot a nyár bármely hétvégéjén hőségriasztás miatt esetleg feloldják, azt általában a Kossuth Rádió óránkénti híradásaiból vagy bármely más, nagyobb hírcsatorna révén azonnal meg lehet tudni, de egyesületünk honlapján és hírlevelében is soron kívül értesítjük róla a fuvarozókat.


kamiontop alá eső szállítások külön engedélyeztetése (2. alfejezet)»


   CSAK MKFE-TAGOKNAK: KÖZLEKEDÉSI KORLÁTOZÁSOK EURÓPÁBAN — 2023. JÚLIUS »

Webhelyünkön sütiket használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére.